Ahojte,

tak konečne sa aj baby rozhodli a vyrazili do sveta. Zvyčajne sa začína vo Viedni, keďže z tohto letiska sa dá dostať kamkoľvek. Ani mi sme neboli výnimkou. Ako sme boli pouční, každú cestu treba začať posilnením, naštastie aj ráno o piatej bol otvorený bar na letisku a slovenský časník presne vedel, čo potrebujeme. Let v pohode, pristátie tiež, len počasie typické severské. Chladnejšie a dážď. Neostávalo nám nič iné iba dúfať, že sa zmení. Spojenie letisko – mesto vynikajúce, vlaky každých 10 min a po 20 min nás vítala Kodaň. Odložiť batožinu a poďme spoznávať. Keďže počasie o ničom, treba sa niekde dnu ukryť. A tak sa aj stalo. Carlsberg Brewery (The unique displays and interactive exhibitions take you on a trip through the world’s largest collection of beer bottles, the history of beer, and the Carlsberg development. The tour also brings you through a sculpture garden, award-winning stables, and a souvenir shop.) Vstup zahŕňa aj 2 pivá … Vyskúšali sme aj reštauráciu a prvé dánske jedlo – smorrebrod (Smørrebrød; originally smør og brød, “butter and bread”) usually consists of a piece of buttered rye bread (rugbrød), a dense, dark brown bread. Pålæg (literally “on-lay”), the topping, then among others can refer to commercial or homemade cold cuts, pieces of meat or fish, cheese or spreads. This daily practice is the base on which the art of the famous Danish open sandwich, smørrebrød is created: A slice or two of pålæg is placed on the buttered bread, and then pyntet (decorated) with the right accompaniments, to create a tasty and visually appealing food item.)

Počasie bolo celý deň rovnaké, tak sme sa presunuli opäť do tepla – The National Museum (Denmark’s National Museum in Copenhagen has exhibitions from the Stone Age, the Viking Age, the Middle Ages, the Renaissance and Modern Danish History.) Mňa osobne to moc nezaujalo, kedže som nemala naštudovanú históriu, ale iných môže. Počasie sa umúdrilo, niečo aj pod zub a vybrali sme sa hľadať niekde sa najesť. Reštaurácií je veľmi veľa na každom rohu z rôznych kútov sveta, ale v piatok večer nájsť voľný stôl je dosť ťažké (to sme sa dozvedeli neskôr), tak sme skončili v “cíne”. Nič moc, ale hlad bol zažehnaný. Na prvý deň úplne stačilo.

Na druhý deń nás čakala tour po pamiatkach.  Raňajky sme dali na hoteli, ale pre ostatných odporúčam raňajky v  Torvehallerne  s kávou z Coffee Collective, čerstým pečivom Laura’s Bakery . Vyskúšané v priebehu dvoch dní a chutilo vynikajúco. Vedľa sa nachádza farmársky trh s kopou ovocia a zeleniny.  Pokračovali sme cestou popri Botanical Garden k palácom Rosenborg Palace a zámok Amalienborg. Strihli sme to cez Stroget (centrum mesta, obchody so svetovými značkami), cez Kings Square na 3 hodinovú prehladku mesta. Je zdarma, 2 x denne (o 11 hod a 14 hod), sprievodcovia sú mladí ľudia (väčsinou študenti) a dostávajú tips. Vrele odporúčam dozviete sa veľa zaujímavostí z histórie, ako aj z bežného života Dánov. Prehliadka skončila v krásnom prístave Nyhavn (Nyhavn was originally a busy commercial port where ships from all over the world would dock. The area was packed with sailors, ladies of pleasure, pubs and alehouses. Today the beautiful old houses have been renovated and classy restaurants dominate the old port. Nyhavn is filled with people enjoying the relaxed atmosphere by the canal, jazz music and great food.)  Najedli sme sa v prístave a vybrali loďou na hodinovú plavbu po Kodani – prešli sme cez štvrť Christiana (Christiania, the famous freetown of Copenhagen, is without a doubt one of Denmark’s most popular tourist attractions. This controversial area is loved by many, but has been a turning point for strong.), Experimentarium City (The Science Centre, Experimentarium City, in Christianshavn is Copenhagen’s 3,000 m2 attraction where children and adults will be able to see, touch and experience science in all its forms.), k malej morskej víle Little Mermaid (a naozaj je veľmi malá – At Langelinje Pier you will find one of Copenhagen’s most famous tourist attractions: The sculpture of The Little Mermaid. 23 August 2013 she turned 100 years old), popri Amalienborg (Amalienborg is considered one of the greatest works of Danish Rococco architecture and was constructed in the 1700’s.) a vystúpili sme pri burze Borsen. Síce sa začínalo už stmievať a chceli sme (hlavne ja) stihnúť pozrieť Christianu, avšak skončíli sme v prvom shope, spravili nákup, aj dosť unavené, sme sa pobrali na hotel. Avšak určite si nechajte na Christianu viac času, pozrite sprievodcov, je tam dosť veľa vecí vidieť. Z hotela rovno do ulíc – najskôr večera – vynikajúca krabia polievka (resp. see food soup) a potom na dobré pivo, ale dánske sme minuli a skončili na Guinness beer. Čas pokročilý, čas ísť spať.

Ráno sme sa presunili popri planetariu a vodnych nadrziach opat na ranajky do Torvehallerne, ale už program bol voľnejší, nakoľko nás čakal shopping … a večera vo vynikajúcej singapourskej reštaurácii s francúzskym časníkom v srdci Kodane, kde otvoriť dvere bolo pre polovicu z nás problém. Výhoda skupín, či menších alebo väčších, je v tom, že vždy vie niečo niekto iný.  V utorok bol večer odchod, tak nám zostávalo posledných pár hodín. Po vyčerpávajúcej dohode sme si odskočili do Malmo (medzi top 10 atrakcii v Kodani patrí výlet do Malmo), vlakom cez most Oresund ste za pol hodinu v Malmo, male pristavne mestecko, zaujalo architektúrou (Skanska tam buduje nádherné sídlo firmy), veľa sme toho nestihli, ale nabudúce stihnem určite viac …. Je tam jedno z najväčších múzeí architektúry, stihli sme iba malý rybársky trh, centrum mesta, vyskúšali geniálne koláče a späť do Kodane, kde nás čakala ešte Tivoli Garden (Tivoli is a must for all children and those who like to play. Tivoli is located just a few minutes walk from City Hall). Otvorená je až do 23 hod resp. v piatok a v sobotu do polnoci, večer má svoje čaro určite viac, keď je tam live music alebo divadelné vystúpenie. My sme boli pocas Haloween, tak všetko bolo krásne tekvicové, reštaurácie a suvenír obchody.

Je veľa vecí, čo sme nestihli, určite sa oplatí do Kodane vrátiť.  A čo najviac zaujalo? Bicykle. Sú všade a bicyklujú všetci. Úplne úžasné a úplne geniálne. Snehu asi veľa nemajú, lebo si neviem predstaviť, kde by v zime tie bicykle uskladnili. Čistota. Kultúra ľudí. Architektúra. A nič nesklamalo. Ďakujem za výlet a určite ešte raz v Kodani.